Známe jich několik druhů, spoustu receptů, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Proč ale zbytečně utrácet za předražené dýně v obchodech, když si je můžete vypěstovat n zahrádce. Dýně jsou velmi nenáročné rostliny, vysadit je můžete klidně na kompostu. Na podzim pak můžete všechny tyhle recepty vyzkoušet a přesvědčit se o tom, že dýně do našich kuchyní prostě patří.
Dýně si postupem času začínají nacházet místo do našich kuchyní i zahrádek a to je strašně dobře. Jsou zdravé, chutné a dá se z nich připravit spousta vynikajících jídel. Dobře fungovat budou v polévkách, salátech, jako příloha nebo na přípravu originálních dezertů. Pěstování dýní není vůbec náročné a s trochou trpělivosti to zvládne opravdu každý.
Kdy je ten pravý čas na vysazení dýně?
Dýni snadno poznáme podle většího vzrůstu a gigantickým listům, rostlina dýně se často vyznačuje vysokou plodností, takže předem počítejte s tím, že budete potřebovat dostatek prostoru a živin, aby mohla rostlina vydat co nejvíce plodů. Jedinou výjimkou může být dýně velkoplodá, které nechte pouze jeden nebo dva plody a zbytek odřežte, rostlina se tak bude moc naplno věnovat pouze jednomu plodu a o to větší nakonec bude.
Dýně potřebuje hlínu, která je bohatá na živiny a tak se často můžete setkat se zahrádkami, kde zkušení zahrádkáři vysazují dýni přímo do kompostu. Pokud na zahradě kompost nemáte, nemusíte zoufat, stačí k rostlině přidávat pravidelně živiny ve formě chlévského mrvu nebo právě již zmíněný kompost.
Dýně potřebují pro svůj růst dostatek slunečního svitu. Vyberte proto místo, kam bude celý den svítit dostatek sluníčka a bude alespoň částečně chráněno před silnějším větrem. Nezapomínejte ani na zálivku, i když má dýně bohatý kořenový systém, který dokáže vodu brát i z větší hloubky, jednou za čas jí dopřejte pořádnou závlahu.