Také rádi namáháte svůj mozek nad nějakou tou křížovkou nebo rébusem? A co sudoku? Když roku 1979 spatřilo sudoku světlo světa, rozhodně si jeho tvůrce nepomyslel, že bude mít takový úspěch. Americký architekt Howard Garnes svou hru nazval Number Place. Jméno, pod kterým zná tuto hru celý svět, dostala až v Japonsku.
· Japonci byli totiž nadšení.
o Ačkoliv se příslušníci tohoto asijského státu na první pohled nezdají, jsou velice hraví a přímo zbožňují luštění.
A z Japonska se hra dostala do celého světa.Osmnáct let po vzniku sudoku navštívil Tokio soudce Wayne Gould z Nového Zélandu.
· Ten byl hrou natolik uchvácen, že po návratu do své vlasti sestrojil speciální počítačový program, který umí ve velkém vygenerovat základ pro tuto hru.
· Tento program následně prodal britskému národnímu deníku The Times.
o Británie byla hrou okouzlena.
Mezinárodní hra
Pravidla sudoku rozhodně nejsou nikterak složitá. Stačí prostě jen vyplňovat do mřížky čísla od jedné do devíti. V každém sloupci musejí být všechna čísla zastoupena, a to pouze jednou. Žádné se nesmí opakovat. Aby mohlo mít sudoku jen jedno řešení, musí být v zadání minimálně sedmnáct čísel. Sudoku je prostě hra, která dovede uchvátit.
· Na světě jsou lidé, pro které se tato hra stala koníčkem, který je naprosto pohltil.
· Stali se z nich doslova sběratelé různých verzí sudoku.
Existuje například Killer sudoku. V tomto případě se jedná o úplně prázdné sudoku, které má u každého sektoru napsán součet, kterého musí hráč dosáhnout. Tomuto druhu je podobné i kakuro sudoku. Tady musí být součet doplňovaných čísel vždy takový, aby odpovídal číslu zadanému vlevo od řádku.
– To, že se sudoku tak rychle rozšířilo do celého světa způsobilo jistě i to, že je opravdu mezinárodní.
– Vzhledem k tomu, že se při jeho luštění používají pouze čísla, není potřeba žádná jazyková výbava.