Nad vaším zeleným domem budou sousedi zelenat závistí

Ano, nečtete špatně. Opravdu zezelenat. A to pomocí některé z popínavých rostlin, které lze najít na trhu. U nás je asi nejběžnější břečťan. Nenápadná popínavá rostlinka s listy připomínajícími ty javorové. K obživě toho moc nepotřebuje, snad jen sluníčko a nějakou oporu, po které se může radostně pnout. A tou může být právě vaše fasáda.
břečťan nad okny

Pěstování

Břečťan opravdu není náročný na pěstování. Jediné, co je třeba udělat ze začátku, než se řádně zakoření, je ho občas zalít. Po tom, co jeho kořeny dosáhnou na vlhkost v půdě si již bude růst úplně sám. Rychlost, s jakou obepne celý dům, záleží velmi na jeho ploše a také podnebí, ve kterém se nacházíte. Zpravidla bývá průměrná doba 5-7 let. Jakmile dosáhne plné velikosti, je třeba ho zastřihávat kolem oken, jinak by je celé zakryl listovím.

Výhody

Nyní můžete tvrdit, že máte chytrou fasádu. Na jaře se zbarví do světle zelena, v létě do tmavě zelena a má aktivní chladící a stínící účinek, tím pádem máte místnosti částečně izolované od vnějšího prostředí a není v nich takové horko. Také poskytuje domov veškerému zvířectvu od ptáků až po včely nebo divoké vosy, a proto je i vysoce ekologický.
Na podzim se zase zbarví do červena aby dal najevo, že přes zimu opadá. Je to krásný pohled. Přes zimu nemá listy a jsou vidět pouze hnědé šlahouny, což má opět esteticky výhodný účinek.
listy břečťanu

Nevýhody

Kromě ptactva a hmyzu se v porostu mohou zdržovat i myši. Ovšem to není ještě takový problém. Na domě máme břečťan již deset let a ani jednou se nám nestal žádný incident s vniknutím hlodavce dovnitř.
Někdo může tvrdit, že šlahouny rozrušují omítku. To není pravda, protože rostlina se přichycuje drobnými sofistikovanými přísavkami, které do omítky rozhodně nevnikají. A její přichycení není zas až tak pevné, aby její vytrhnutí mělo nějaký špatný vliv na povrch.
Pokud vám již dlouho tento zelený nápad nedává spát, tak určitě neváhejte a pořiďte si tento doplněk co nejdříve!