Kolik peněz ušetří solární plachta


Solární plachta na bazén šetří vaše peníze několika způsoby. Za prvé snižuje výskyt prachu či jiných nečistot na hladině a tím redukuje četnost uvádění do provozu bazénové filtrace. Za druhé částečně působí jako tepelný izolant, čímž brzdí ochlazování vody, a to vám může přinést jistou finanční úsporu, pokud je bazén vyhřívaný. A za třetí snižuje množství vypařené vody. A teď si možná řeknete, co je na tom, když se z bazénu vypaří jen o něco víc vody? Tak si vezměte do ruky kalkulačku a proveďte spolu s námi následující výpočet:

Pro názorný příklad použijeme venkovní zapuštěný bazén o rozměrech 8 x 4 metry, o hloubce vody jednoho metru. Každý den, tedy za 24 hodin, se z jednoho čtverečního metru vodní plochy (jakékoli vodní plochy v přírodě) vypaří přibližně 5 litrů vody. A proč takový povyk kvůli pěti litrům vody? Tak počítejte dál.

hladina bazénu

Z tohoto bazénu o ploše 32 čtverečních metrů se za den vypaří cca 160 litrů vody. Za týden to bude už více než kubík vody a za měsíc přibližně necelých pět kubíků. Pokud bazén provozujete půlroku, za tu dobu se z něj vypaří necelých 29 kubíků vody. Vodu ale musíte dopustit, a pokud to není voda z potoka nebo ze studny, ale z vodovodního řadu, zaplatíte za dopouštění vody například v Kladně v roce 2025 zhruba 5 tisíc korun.

voda v bazénu

Kdybyste ovšem měli na hladině bazénu solární plachtu, množství vypařené vody značně snížíte. Životnost plachty je přibližně 15 let, takže byste za tu dobu mohli ušetřit až neuvěřitelných 75 tisíc korun. Tak co, budete vyhazovat peníze oknem a dopouštět rok co rok obrovské objemy vody, nebo raději ušetříte a využijete peníze smysluplnějším způsobem?

Docela obyčejná bazénová fólie je jeden ze způsobů, jak šetřit peníze a zbytečně neplýtvat. Je to zkrátka o zdravém selském rozumu a o dobré intuici, která nás chrání před různými problémy.