Mnoho z nás rádo cestuje. Vždy je však dobré si uvědomit, že se přitom vystavujeme určitému riziku. Jeho míra pak závisí mimo jiné také na tom, jakým dopravním prostředkem zrovna cestujeme. Nelze totiž nevnímat, že některé z nich jsou bezpečnější než jiné.
Tím asi nejrizikovějším je poněkud překvapivě klasický osobní automobil. Přesto se právě v něm mnoho z nás cítí zdaleka nejbezpečněji. To je ale hlavně proto, že máme nad vozidlem kontrolu. V naší hlavě se tedy usídlí představa, že se dokážeme případným problémům vyhnout. Jak však ukazují statistiky, není to vždy pravda.
O něco bezpečnější jsou autobusy. Jejich hlavní výhodou je, že za volantem sedí zkušený profesionální řidič, který opravdu ví, co dělá a dokáže si poradit i v nečekaných situacích. Navíc jsou autobusy konstruovány tak, že i když do něčeho narazí, cestujícím se většinou kromě pár modřin nic nestane.
I autobusy se však mohou stát obětí dopravních nehod. Zvláště dálkoví řidiči mohou upadnout do mikrospánku, případně do něj může narazit protijedoucí vozidlo. A na to je rozhodně dobré myslet.
Z tohoto hlediska jsou mnohem lepší variantou vlaky. Ty se prakticky vůbec nekříží, takže není pravděpodobné, že by se dva z nich srazily. Navíc je zde několikastupňový systém kontrol, který zajišťuje, že nebudou dva stroje na stejné koleji.
I zde však dochází k nehodám, především na železničních přejezdech. Nejčastěji se jedná o srážku vlaku a automobilu, přičemž v naprosté většině případů z toho automobil vyjde podstatně hůř. Přesto nejsou železniční neštěstí nijak častá.
Zdaleka nejbezpečnější je však letadlo. Z něj však mají lidé paradoxně největší obavy, jednak proto, že nad ním nemají absolutně žádnou kontrolu a především proto, že kdyby došlo k nehodě, jejich šance na přežití (na rozdíl od výše jmenovaných dopravních prostředků) jsou minimální.
Ať už však cestujete čímkoliv, vězte, že pravděpodobnost nehody je skutečně velmi malá. S největší pravděpodobností do cíle své cesty dorazíte naprosto bez úhony.