Asi nikdo nemá rád holý dům. Představte si jen, že byste nikde neměli žádné obrazy, květiny, nic, co by dotvářelo atmosféru a na co byste se rádi koukali. Asi by se vám tam příliš nelíbilo a po nějaké době by se to nejspíš stalo i depresivní.
Není tedy divu, že používáme nejrůznější dekorace, abychom si náš domov ozdobili. Jednou z nich jsou i sušené květiny. Ty jsou poměrně oblíbené, a tak se vsadím, že i vás již napadlo, zda si je můžete vyrobit sami. Koneckonců, nemělo by to být nic těžkého, ne?
Popravdě, není to tak snadné, jak se zdá. V první řadě je nutné najít vhodný druh květin. Ne každý se totiž k tomuto hodí a mnoho je i těch, u kterých je tento proces nemožný. Sem patří například nejrůznější kaktusy či sukulenty nebo vodní rostliny.
Asi nejčastěji jsou k tomuto účelu používány tulipány nebo růže. Obvykle se jedná o ty, kde je poupě již téměř připravené, už má barvu, ale stále je zavřené. U již rozevřených květin se tento proces příliš často nedělá.
Když jsme tedy naši krásku přinesli domů, nastává proces sušení. Zde je důležité, aby se ztratilo co nejméně barvy. Zavěsíme ji tedy „hlavou dolů“ na nějakém teplém, suchém místě mimo přímé Slunce. Pak už jen počkáme několik týdnů a naše sušená květina je hotová.
Nyní je ovšem třeba dávat pozor, neboť v tomto stádiu je poměrně křehká. Snadno se může stát, že se rozlomí či rozpadne. Největším problémem pak bývá opad okvětních plátků při sebemenším pohybu.
To je také hlavní nevýhoda tohoto typu dekorace. Při manipulaci s ním je třeba zacházet velice opatrně, neboť se skutečně velmi snadno poškodí. Z tohoto důvodu se nedoporučuje, aby tento proces prováděly děti. Věřte, odpad by byl všude a z květiny by nezbylo prakticky nic.
Abychom to trochu napravili, je dobré ji postříkat bezbarvým lakem. Tak budete mít jistotu, že si udrží nejen svou barvu, ale i tvar. A nyní už ji jen můžete dát do vázy či do mísy a postavit na určené místo, kde vám bude dělat parádu.